Náš odchov štěňátek

Během našeho chovu psů, jsme měli možnost vyzkoušet, jak nám nejvíce vyhovuje odchov, péče a následné krmení pro blaho našich odchovů. Níže se tedy můžete dočíst, jak to u nás ve skutečnosti funguje.

 

Celé roky jsme krmili psy granulemi, jako nejjednodušší a nejrychlejší možnost krmení psů. Vyzkoušeli jsme si různé značky. Od těch průměrných, po superprémiové, ultraprémiové a také nakonec řady grain free. Problém nastal až s přibývajícím počtem psů v naší chovatelské stanici, kdy několika psům vyhovovala jedna značka, dalším několika psům zase vyhovovalo něco jiného a tak jsme nakonec měli doma několik značek krmiv a každá část psů potřebovala něco úplně jiného. Hlídání, kdy komu dochází krmivo a následné objednávání bylo také dosti obtěžující. 

 

Za mého dětství, se psi běžně krmili masem s přílohou, než přišla móda granulí, u které jsme pak zůstali. Po mnoha pro a proti, které jsme si vyslechli, jsme se nakonec i tak pustili do krmení syrovým masem, bez přílohy. 

 

Syrovým masem, krmíme naše psy již téměř 5 let a mohu říci, že to bylo naše nejlepší rozhodnutí. Všichni psi, a to všech věkových kategorií (od štěněte, březí i kojící feny, či seniora) jsou šťastní, zdraví, všichni prospívají více než skvěle a nikdo netrpí nechutenstvím. Každý pes má pouze jinou gramáž masa, ale všichni dostávají stejné druhy, které mají každý den jiné. Do krmné dávky přidáváme pouze 2x týdně lososový olej Grizzly, občas dáváme také Kelpu a dle potřeby vzhledem k věku, či situace přidáváme také další vitamíny od značky Dr.Vet Excellent. Tuto značku používáme již 2 roky s vynikajícími účinky. Pokud potřebujeme nějaké další vitamíny, které Dr.Vet Excellent nemá, používáme pro nás i naše psy vitamíny z firmy Starlife. Syrové maso bereme od dodavatele Sokol Falco, kde jsme naprosto spokojení s kvalitou dodávaného masa. 

 

Odchov štěňat musí začínat nakrytím feny. Před plánovaným háráním a také po celou dobu březosti, podáváme fenám vitamíny od značky Dr.Vet Excellent, a to konkrétně ReproVet a MultiVet. Po porodu feny, podáváme MultiVet a dle potřeby také KalciVet, alespoň po dobu 4-5 týdnů věku štěňat. Vzhledem k tomu, že krmíme psy syrovým masem, již nemusíme řešit problémy s nechutenstvím během březosti, před porodem nebo po porodu, jak se nám to stávalo u krmení s granulemi. 

 

Porod štěňat je vždy v naší přítomností, a to doma. Štěňátka jsou odchovávaná v domácím prostředí od narození do věku 4-5 týdnů. Po tomto věku jsou přesunuta do vydlážděné místnosti, která již není vytápěná, aby si mohla pomalu zvykat na jiný režim, který postupně budou mít u nových majitelů. Některá štěňátka odcházejí k novým majitelům bydlet do kotce, některá zůstávají s majiteli doma. Papillonci jsou s námi doma stále od narození až do odběru.

 

Štěňátka začínáme přikrmovat, buďto syrovým masem nebo granulemi od věku 3 týdnů. Do této doby jsou pouze na mléku od matky, popřípadě pokud je potřeba feně vypomoci u vícepočetného vrhu, tak krmíme z láhve pro miminka. Během růstu, jsou u nás štěňátka několikrát pravidelně odčervována, minimálně však 3x před odběrem u plemene Border Collie. Papillonci mají za sebou více odčervení v době odběru. 

 

Odběr štěněte Border Collie je možný nejdříve mezi 7-8 týdnem věku, dle velikosti a schopnosti štěněte. V této době je štěně 1x očkované, základní štěněcí vakcínou. Papilloni odcházejí do nových domovů nejdříve od 10 týdne věku, rozhodující pro odběr je ale jejich velikost a váha. Odběr štěněte záleží vždy na předchozí domluvě s budoucími majiteli. Je možné si štěně vyzvednout kdykoliv později. Majitele nenutíme, aby si štěně odebral ihned. Všechna naše štěňátka odcházejí čipována a mají vystavený mezinárodní cestovní pas, pro případ, kdyby majitelé chtěli v budoucnu kamkoliv cestovat. Tento pas, slouží zároveň, jako očkovací průkaz.