Základní výbava pro štěně - aneb, co a jak bychom si měli připravit, než si přivezeme štěňátko domů.

1. Určitě jednou z nejdůležitějších otázek, kterou bychom si měli položit, by mělo být krmivo. Čím budu svého pejska krmit? Budu chtít krmit granulemi nebo syrovým masem (Barfem)?

Při správném složení, lze tyto dvě kombinace podávat zároveň. Je potřeba si zjistit, na jaký typ a značku krmení bude Vaše štěňátko zvyklé již od chovatele. Ano, jsou chovatelé, kteří nekrmí zrovna nejkvalitněji z různých důvodů, nicméně, i kdybyste chtěli Vašemu pejskovi dopřát kvalitnější krmivo, důrazně doporučuji - ZŮSTAT alespoň nějaký čas na krmivu, které štěně dostávalo již u chovatele.

Mějte na paměti, že pro štěně nastává nový život, na který si musí přivyknout. Jste to Vy, nová rodina, nové pachy Vás a Vaší domácnosti, jiná voda, kterou bude štěně pít, nové zvuky a jiné podněty. Popřípadě pokud již doma máte nějakého pejska, či jiné zvířátko, všechno bude pro Vaše štěně nové. Stejně tak vzdálenost a čas cestování, který budete společně absolvovat běhěm odjezdu od chovatele. Dále také odloučení od sourozenců, či matky i prostředí, ve kterém štěně doposud žilo. Každé štěňátko a každá rasa psa, zvládá přechody odlišně.

Předem Vám nikdo neřekne, jak to všechno Vaše štěně zvládne. Zkušený chovatel, již může předpokládat, jaký čas bude štěně potřebovat pro začlenění se v novém domově. Je proto velmi vhodné nesnažit se udělat změnu ještě v jeho krmivu hned první dny, kdy je štěně v novém - pro něj cizím prostředí. Většina správně socializovaných štěňátek si přivykne na nový režim poměrně snadno a rychle, během několika málo dní. Jakmile vidíte, že je štěně hravé, veselé, reaguje na své jméno, či mlaskání a jiné zvuky, radostně k Vám běží a vytváří si s Vámi pozitivní vztah, můžete začít se změnou krmiva - pouze v případě, že si přejete podávat kvalitnější krmivo, než na kterém bylo štěně vyrůstalo u chovatele!

Případnou změnu krmiva si promyslete pečlivě. Dospělý pes může zvládat změnu lépe, než malé štěně. Zde opět platí, že každá rasa je jinak citlivá na tyto změny. Zda nové krmivo dobře sedí, můžete zjistit až po dlouhodobějším krmení, kdy budete hodnotit celkový stav, kondici, osválení a stav srsti psa. Ano, to jak vypadá bobek během pár dní krmení, Vám řekne o krmivu poměrně rychle. :) Zbytek se dozvíte až časem.

Doporučuji se vždy poradit o různých krmivech s Vašim chovatelem, protože věřím, že během mnoha let, kdy štěňátka odchovává, již vyzkoušel různé druhy a značky krmiva, se kterými bude mít bohaté zkušenosti. Z vlastní zkušenosti víme, že mnohdy ani veterináři neznají dnes na trhu dostupné kvalitní značky krmiv, jelikož sami v ordinacích řeší především problémové pacienty s různými obtížemi - ledviny, slinivka, játra a jiné potřebné diety. Stejně tak "odborníci" na sociálních síti nebudou vždy to pravé ořechové. :) Pamatujte si, že každý pejsek i štěně vyžaduje jiné potřeby a každý majitel krmí jinak z různých důvodů, kde ve většině případů to jsou bohužel finance, anebo určité požadavky na plemeno během růstu atd.

Naše štěňátka borderek odchováváme na granulích Best Breeder Grain Free, a to konkrétně na těchto: https://www.mujpsidum.cz/best-breeder-grain-free-2/best-breeder-grain-free-puppy-salmon-with-haddock-blue-whiting--sweet-potato-and-asparagus/ Krmivo 12kg balení vydrží štěněti borderky zhruba na 1,5 měsíce. Občas se stane, že některému štěněti během růstu začne vadit velikost těchto štěněcích granulí, popřípadě již se přejí této příchutě. Nic se nestane, pokud pořídíte jinou příchut ve verzi pro dospělé "adult". Lze tak mít velký výběr příchutí a granulky budou o něco větší. Někteří psi prostě rádi chroupou a malé kuličky je mohou časem obtěžovat. 

Některá štěňata borderek začínají dostávat také různé druhy syrového masa. My bereme maso od Sokol Falco, které nám maso zaváží: https://www.sokolfalco.com/

Štěňátka papillonů a pomeranianů máme na krmivu AATU: https://www.mujpsidum.cz/aatu/aatu-dog-80-20-salmon-herring-10kg/ Jeden čas, jsme na tomto krmivu měli také borderky, bohužel vzhledem k ceně, už nebyl každý nový majitel štěněte "nadšený" a nemohl si toto krmivo cenově dovolit, proto jsme hledali jiné vyhovující krmivo a naštěstí jsme našli především Best Breeder řadu Grain Free, které můžeme s klidným svědomím doporučit i pro papillony, či pomeraniany. 

Alespoň do 1 roku věku, by měla štěňata a psi ve vývinu, dostávat opravdu kvalitní stravu. V dospělosti můžete v rámci potřeby přejít na levnější krmivo. Ovšem pokud se budete opravdu zajímat o složení krmiva pro Vašeho pejska, pak se dnes téměř nedostanete pod určité ceny.

Za mnoho let chovu, jsme vyzkoušeli opravdu různé cenové kategorie a různou kvalitu, včetně složení krmiva, a to napříč značkami: Josera, Brit, Brit Care, Carnilove, Calibra, Pro Plan, Eucanuba, Royal Canin, Acana, Orijen, Anf, Pro Pac, AATU, Isegrim, Platinum, Best Breeder Grain Free, Barking Heads atd.. Opravdu trváme na tom, že požadovaný bobek, a prospěch štěňátek byl nejlepší z krmiva AATU, na to nedáme dopustit, ať to stojí, co to stojí a následně hned za ním je skutečně krmivo Best Breeder řada Grain Free. Je potřeba také zvážit, že během mnoho let, kdy pejsky chováme, se měnily také receptury a výroba granulí, proto to co bylo kdysi slušné, je dnes úplný odpad pro slepičky apod. Stejně tak dospělému psovi, z naší zkušenosti může svědčit mnoho jiných krmiv, než štěněti během vývoje! V tomto článku směřuji pouze na odchov štěňat, nikoliv na krmení dospělého psa.

2. Velmi důležitá otázka je také, kde bude štěně ubytováno. Přímo v domě nebo venku v kotci? (pokud to u daného plemene je ovšem možné)!

Náš názor a zkušenosti jsou takové, že pes, který bydlí v bytě, či domě přímo s majitelem, bude mít s Vámi vždy lepší vztah, než pes, který je ubytován venku v kotci. Zde, ale také záleží, co který majitel vyžaduje a jak si představuje vzájemný fungující vztah.

Chováme Border Collie, Papillony a po několika letech se pokusíme opět o chov Pomeranianů, proto budu dále psát především ze zkušenosti s těmito plemeny. Byly doby, kdy jsme i my měli ubytované borderky venku v kotcích se zateplenou boudou, ale bohužel vzhledem k tomu, že jsme neměli vlastní bydlení, tak nebyla jiná možnost. Malí papilloni bydleli s námi vždy v domě, u tohoto plemene to ani jinak nejde.

Určitě neodsuzuji ani dnes nikoho, kdo z jakéhokoliv důvodu chce mít borderku ubytovanou venku v kotci, ale mohu Vám řici, že vztah se psem, kterého máte přímo doma, je vždy úplně o něčem jiném. Je to takový jiný lepší - vyšší level závislosti a propojení. :) Naše borderky s námi žijí nyní přímo v domě, ano sice mají své přízemní patro a vzhledem k počtu, nemohou být s námi doma zároveň všichni, ale postupně se doma střídají, aby každý zažíval pohodlí s náma také samostatně.

Štěňata borderek, které si necháváme pro sebe, s námi vyrůstají pouze doma, vždy zhruba do třičtvrtě roku/roku, každý dle potřeby. Doma s nimi "přežijeme" první krůčky s výchovou, jak a kde správně chodit na wc, jak se chovat doma, neničit, nezlobit, odpočívat. Učí se chodu domácnosti a nastavenému režimu. Pak přichází nejhorší období "přežít" a vytrvat během puberty. :) Pokud všechno vydržíte a dáte si s výchovou psa především během prvního roku záležet, odměnou pro Vás bude psí parťák na mnoho dalších společných let. Papillonci a pomeraniani jsou s námi přímo doma neustále a jejich výchova je jen malinko odlišná, než u borderek. My bychom určitě neměnili. Nicméně zpět k tématu.

Pokud se rozhodnete mít borderku ubytovanou venku, prosím vždy pořizujte uzaviratelný kotec! Nikdy nenechávejte svého psa volně na zahradě, pouze s boudou, v případě že nejste doma! Velikost kotce doporučujeme alespoň 2x2m včetně zateplené boudy, nejlépe s předsíňkou. Nekupujte zbytečně obrovskou boudu. Borderky spí v boudě velmi málo, raději si ustelou přímo na boudě, kde mají lepší přehled, co se kde děje, popřípadě opravdu spí čistě na podlaze. Pamatujte, že během zimních období si musí pes vnitřní prostor boudy zahřát, proto není vhodné mít zbytečně obrovskou boudu, kterou si pes nebude schopný vyhřát. Ze zkušeností doporučujeme pořídit voděodolnou podlahu, kterou snadněji a rychle vyčistíte, a tím udržíte větší sucho a čisto. Kotce mají různý vzhled, nejlepší je krytý kotec ze tří stran včetně střechy, aby na pejska nepršelo a byl tak lépe chráněný před jakýmkoliv počasím. Na zimu můžete do boudy přidat dřevitou vlnu, která udrží pejska v teple a suchu. Určitě nedávejte žádné matrace, staré deky a jiné věci, které pes rychle zašpiní, navlhnou a pes pak musí ležet v mokrém a znečistěném prostředí. 

V případě, že máte borderku ubytovanou doma, zbytečně bych se neobtěžovala s výběrem vhodného pelíšku. Naprostá většina spí opět na podlaze. V letních dnech budou vyhledávat dlažbu a chladnější místo, kde si nerušeně odpočinou. Štěněti můžete pořídit obyčejnou deku, kde se určitě bude rádo válet, kousat, trhat, případně to "šikovně" hodí do loužičkové nehody, která se mu doma jistě podaří. Pokud štěněti dovolíte, určitě ovšem nepohrdne ležením na gauči, či přímo v posteli. Až během růstu (kolem půl roku, či raději roku) bych zvážila pořízení vhodného pelíšku pro borderku. Nejlépe bych volila kvalitní ortopedickou matraci, která Vám vydrží velmi dlouho a dobře poslouží. Takové vhodné pelíšky s matrací vyrábí například značka Kiwi Walker: https://www.mujpsidum.cz/kiwi-walker-2/ 

Malá plemena, v našem případě Papilloni budou velmi vděční, za jakýkoliv teplý a huňaťoučký pelíšek, kde se budou moci zachumlat a možná jej po čase také přeperou a on prostě sám nešťastnou náhodou "vybouchne". :) Možnost je také pořízení plastového pelíšku, do kterého budete měnit pouze deky, či jiné podložky, které snadno vyperete a pelech umyjete. U Pomeranianů asi záleží, jak kdo. Naši tedy nejraději spí přímo na zemi, opět na podlaze, která je chladí. Vzhledem k tomu, že borderka i pomeranian má dostatek srsti s podsadou, mají jiné teplotní požadavky na pelíšek. Papillon je plemeno bez podsady, a proto teplo vyhledá spíše.

Pokud štěňátko vyrůstá doma, je na zvážení pořízení výcvikové klece, která Vám pomůže usnadnit, jednak rychlejší výchovu s učením štěněte na wc a také, pokud nejste doma (nákup, návštěva lékaře aj.). Můžete pejska do klece zavřít na nějaký čas a budete vědět, že se mu nic nestane a Vaše domácnost zůstane také neporušená. Není možné mít psa v kleci během noci a ještě po celou dobu, kdy jste v práci!!! Jedná se pouze o výcvikovou klec!!! Velikost pro štěně i dospělou borderku: https://www.bestpet.cz/klec-pro-psa-91-x-58-x-64-cm-l-strong/ popřípadě můžete vzít větší velikost XL, pro papillony a pomeraniany zase o číslo menší. To už je na každém majiteli, jak se rozhodne. Klec doporučuji vždy s plastovým dnem. Existují ještě dna plechová, ale ta dělají tolik ruchu, věřte, takovou doma nechcete. Během dne, kdy jste doma, je klec otevřená a pejsek má možnost jít si odpočinout na své místo kdykoliv bude chtít, a to jak štěně, tak i dospělý pes. Klec je snadno složitelná a výborně se udržuje čistá, díky vysouvacímu dnu. Je skladná na jakékoliv cestování (dovolená, výlety, cvičák, výstavy), všude můžete pejskův pelíšek brát sebou a bude se cítit v bezpečí. 

Ohrádky pro štěňátka nedoporučujeme pořizovat, jelikož slouží opravdu pro odchov štěňátek pro chovatele. Pejsci Vám ohradku velmi často přešplhají a postupně věkem i přeskočí a zbytečně pak mohou spadnou dolů a mohou si ublížit. 

3. Dalším poměrně důležitým tématem jsou vitamíny, jak během vývoje psa, tak během jeho života.

Zde se mohou názory velmi lišit, a proto prosím, aby se každý majitel poradil opět se svým chovatelem, od kterého si štěňátko bude pořizovat. Přeci jen opět potřeby pro určitá plemena se mohou lišit, stejně tak bude velmi záležet na kvalitě stravy, jakou pejskovi budete poskytovat. 

Nemám ráda dotazy na sociálních sítích, co kdo doporučuje. Pokud jsem si vybrala štěně z dané chovatelské stanice, pak přeci věřím svému vybranému chovateli, že mi poradí s výchovou a péčí, dle svých zkušeností. Jde přeci pořád o jeho štěně, jeho vizitku chovu. Pokud svému chovateli nedůvěřujete, prosím zvažte pečlivě znovu koupi štěňátka od takového člověka, případně se poohlédněte po štěněti jinde. 

My jsme během chovu vyzkoušeli mnoho značek, mnoho vitamínů, a to jak na srst, tak na klouby, vývoj, během březosti, odchov štěňátek, na podporu imunity a stáří. Vzhledem k tomu, že jsme nebyli nikdy úplně s kvalitou spokojení, rozhodli jsme se dovážet zahraniční značku vitamínů Dr.Vet, která vyrábí dle přání a požadavků chovatelů, majitelů a veterinářů přímo specializované vitamíny pro psy a kočky. 

Našim štěňatům podáváme mezi 3.-12. měsíce věku vitamíny Mobilityvet https://www.mujpsidum.cz/vyhledavani/?string=mobilityvet. Pouze v malém množství, jako podporu pro správný vývin kloubů, vazů a šlach. Mobilityvet pak dodáváme pejskům až na stáří v potřebném dávkování. Doporučujeme jej podávat pravidelně pouze v případě, že jste velmi aktivní majitel nebo se s pejskem věnujete sportu. Vzhledem k předpokladu kvalitní stravy, není potřeba během života doplňovat kloubní výživu pro běžný život psa. Toto neplatí, v případě, že Váš pejsek trpí se zdravotním problémem, kdy přesto potřebuje dostávat přísun kvalitní kloubní výživy během života.

Pokud to některé štěně potřebuje, jak u borderky, papillona nebo pomeraniana, začínáme podávat také Kalcivet https://www.mujpsidum.cz/vyhledavani/?string=kalcivet. Kalcivet, pokud je nasazen včas, pomáhá se správným posazením ucha u borderek, uzavření ještě nesrostlé fontanely, či u papillonků s měkkým uchem, aby hezky drželo a nebylo klopené špatně dolů. 

V případě, že budete krmit syrovým masem (Barfem), bude potřeba dodávat také další vitamíny a oleje pro dosažení vyváženého jídelníčku psa.

Pro podporu imunity především během podzimu a zimy, je vhodné začít pravidelně podávat sirup Betaglukan https://www.mujpsidum.cz/vyhledavani/?string=betaglukan společně s vitamínem Multivet https://www.mujpsidum.cz/vyhledavani/?string=multivet.

4. Ovladatelnost na vodítku. Máme pořídit obojek nebo postroj? Vodítko krátké nebo flexi?

Tuto otázku si položí snad každý majitel štěněte. Většina bohužel často mnohdy v dobrém mínění zvolí postroj (kšíry) a k tomu pro pohodlí psa, flexi natahovací vodítko. STOP! Všechno špatně! Zde bude zase jistá část majitelů psů, kteří nebudou souhlasit a budou rázně zastávat postroj a různé typy vodítek atd.

Ano, nikomu jeho názor neberu, každý máme opět jiné zkušenosti a jiné preference, jak by měl pes chodit na vodítku. Někomu prostě jen stačí, že pes jde laskavě na vodítku a je celkem jedno, zda pes svého majitele táhne nebo se nenápadně stále přetahují cukáním vodítka. Takto si určitě procházku se psem nepředstavuje do budoucna nikdo, kdo si pořizuje štěňátko. Věřte však, že většina majitelů, takto běžně své psy má "nevychované" a chodí tak běžně. Sice se občas několikrát rozčilují, jak mají sedřené ruce a jak jsou místo relaxu na procházce se psem spíše unavení. Ve výsledku se na procházku ani netěší, protože ví, že budou opět svádět boj, kdo z koho. 

Prosím pěkně Vás všechny. Vždy pořizujte do výbavy štěněte obojek a klasické krátké vodítko! Majitelé pejsků, kteří mají bohaté zkušenosti s výchovou, si často poradí i s kšíry i s flexi vodítkem, to ale neznamená, že pokud jste v životě nějakého toho pejska již měli, že pro Vás bude výchova také jednoduchá. Pokud se Vám postroje líbí, kupte si je, ale až bude pejsek vychovaný a bude perfektně zvládat ovladatelnost na krátkém vodítku s klasickým obojkem. Jen velmi těžce budete na flexi vodítku dlouhém 3-5-10m ovládat psa, který je na dalekém konci vodítka připnutý na postroji, kde má naprostou volnost. Krásné velmi široké postroje, především pro malá plemena, také nejsou moc vhodná, jelikož bohužel majitel často volí dle vzhledu, nikoliv dle funkce a velikosti svého pejska. To, že se pejsek pohybuje, neznamená, že mu postroj perfektně sedí a nemůže mu tak během vývoje způsobit jisté problémy, nechtěnné zabránění prostorného pohybu, či vykřivení nožiček. U štěňat, mohou špatně zvolené postroje také ovlivňovat neprávný typ chůze a omezovat tak pejska ve správném rozsahu pohybu. S pořízením obojku a krátkého vodítka nikdy nic nepokazíte. 

Pamatujte, že různé typy postrojů a vodítek jsou používané především u psích sportů. Při běhu, při jízdě na kole, či koloběžce aj.

Doporučená velikost a šířka obojku při odběru štěněte borderky během věku od 7. týdne až cca do 3 měsíce věku: https://www.mujpsidum.cz/obojky/obojek-mac-leather-10mm-20-30cm-zolux/

Pak je potřeba zvolit velikost o číslo větší. Osobně u vychovaných fen borderek máme tuto velikost i v dospělosti bez problému: https://www.mujpsidum.cz/obojky/obojek-mac-leather-15mm-28-40cm-zolux/

U psů máme o další velikost větší a širší obojek: https://www.mujpsidum.cz/obojky/obojek-mac-leather-20mm-38-50cm-zolux/

Vodítko u vychovaného psa i feny je v dospělosti dostačující tato: https://www.mujpsidum.cz/mac-leather-3/voditko-mac-leather-15mm-delka-1-2m-zolux/

Co se týká malých plemen, v našem případě papillonů a pomeranianů, oboječky mají o této velikosti na delší čas: https://www.mujpsidum.cz/zolux/

Tuto velikost dostávají naši psi v dospělosti: https://www.mujpsidum.cz/obojky/obojek-mac-leather-10mm-20-30cm-zolux/ 

Vodítko stačí nejtenčí varianta: https://www.mujpsidum.cz/mac-leather-3/voditko-mac-leather-10mm-delka-1-2m-zolux/

5. Cestování se psem od štěněte. 

Položte si otázku, jak často a jak daleko budete potřebovat se psem cestovat?

V případě cestování, ať autem, vlakem nebo autobusem, je velmi vhodné začít navykat štěně na cestování od brzkého věku. Platí, že co se v mládí naučíš... štěněti jde učení všeho nového mnohem snáze, než dospělému psovi. Nicméně všechno je možné v každém věku, jen určité zvyklosti a cviky potřebují různou dobu výchovy. Je vhodné začít cestovat se štěnětem i na krátké vzdálenosti, stačí pár minut jízdy autem. 

V případě cestování vlakem a autobusem, budete muset štěňátko naučit na náhubek, který je dnes vyžadován. Zvolte nejlépe klasický náhubek plastový nebo kovový, či kožený, který bude dostatečně prostorný, aby mohl pes otevřít celou tlamu a lehce dýchat. Za náhubek není považován flexi pásek, kde je pes zcela omezen ve volném a dostatečném dýchání. Náhubek znemožňuje dostatečné dýchání a tím i chlazení psa! 

Pro cestování autem je vhodné popřemýšlet kolik místa můžete umožnit pro bezpečnou cestu psa? Pokud máte velké auto nebo nepotřebujete místo v kufru, můžete zvolit bezpečnostní klece, které psa ochrání před nárazem při autoněhodě. Běžná rodina s dětmi, však bude kufr potřebovat a je proto vhodné naučit psa jezdit na zadním sedadle, klidně na dece, či speciální nepromokavé podložce. Psovi pořídíte speciální bezpečnostní postroj a pás, kterým ho běžně připnete do sedadel. Pro jízdu autem, se nenasazují běžné postroje/kšírky, které psovi dáváte na sport, či u malých plemen, jako ozdobu. Takové postroje jsou pro jízdu autem nevhodné!

Některým psům bývá během jízdy autem velmi špatně. Jsou takoví, kteří se musí před cestou trošku najíst a jsou takoví, kteří musí jezdit na hladno. Jeden pes Vám bude slintat, druhý bude zvracet, třetí upustí třeba bobek, čtvrtému bude cestování dělat potěšení a jízdu si vysloveně užije bez problémů. Každý pes je originál, stejně, jako my lidé, proto buďte na cestu vybavení základními pomocníky: sáčky, toaletní papír nebo kuchyňské utěrky, vlhčené ubrousky, ručník, případně další čisté podložky/deky, na kterých pes cestuje + tašku, či velký odpadkový sáček, kam dáte v případě potřeby již znečištěné deky, než je doma vyperete. Pokud cestujete daleko, je vhodné mít pro psa přiravenou misku s vodou. Dnes se již dají sehnat cestovní láhve, či cestovní misky, do kterých čerstvou vodu nalijete a nezabírají mnoho místa viz.: https://www.mujpsidum.cz/cestovni-misky-a-lahve/

Pro výletní cestování je také vhodné mít u sebe vždy háčky na klíšťata, pro případ nouze: https://www.mujpsidum.cz/potreby-k-venceni/hacek-na-klistata-o--tom-2ks/ V balení jsou dva háčky, na mini přisáté klíště nebo již na větší napitější klíště. Podle potřeby vyberete, vyšroubujete velmi lehce a máte hotovo. 

Dále určitě budete potřebovat sáčky na bobky, které by si měl po svém pejskovi uklízet každý zodpovědný majitel. Ekologicky šetrnější sáčky jsou například tyto: https://www.mujpsidum.cz/potreby-k-venceni/ 

6. Misky

K základní potřebě do výbavy pro štěňátko je potřeba pořídit také dvě misky. Jednu na krmivo a druhou na vodu. Misku na krmivo pořizujeme vždy o něco menší, přeci jen pejsek sní, miska se vezme a umyje. Misku na vodu doporučujeme pořídit o něco větší, aby mohl mít pes přistup k vodě kdykoliv během dne. V letních dnech, je potřeba vodu několikrát denně vyměnit, aby byla čerstvá. Opět může platit, že někteří pejsci dají přednost vodě odstáté a jiní preferují čerstvě nalitou. Pro větší plemena existují také misky se stojánkem. U borderek toto pořizovat nemusíte, u malých plemen už vůbec ne. V případě cestování je pohodlnější pořídit cestovní misku k tomu účelu určenou, ale není to nutností pro výbavu.

Misky pro borderky - jídlo kolem 1l, na vodu okolo 2-3l.

Misky pro papillony a pomeraniany - jídlo kolem 250ml, na vodu okolo 500ml.

https://www.mujpsidum.cz/misky--cestovni-lahve/

7. Péče o srst, oči, uši, zuby.  

Borderky jsou téměř bez-údržbové plemeno. Jejich srst je takřka" samočistící. Bahno, které venku nachytají při nepříznivém počasí, na nich velmi dobře zaschne a pak samo odpadne, případně jej lehce ze srsti vyčešete a máte opět čistého psa. Během teplých letních dní, mohou plavat ve vodě, kde opět veškerý prach ze sebe vymyjí. Použít šampón je dostačující klidně jen 2x ročně a ano, také popřípadě, že Vás překvapí nějakou super "přírodní voňavkou" v podobě hnoje, bobků, mršině atd. https://www.mujpsidum.cz/francodex-biodene/ Pokud se budete chtít účastnit soutěžích krásy, čili výstav psů, bude potřeba koupat mnohem častěji, a proto je vhodné používat profesionální kosmetiku, která nebude častým koupáním ničit srst a pokožku Vašeho pejska.

My používáme pro borderky i papillony značku s přírodním složením, kterou dovážíme z Austrálie přímo od chovatelů psů - Fraser Essentials: https://www.mujpsidum.cz/fraser-essentials/ 

Osvědčila se nám u psů s pevnější a tvrdší strukturou srsti (především u hnědobílých a červenobílých borderek) kosmetika také z USA. Opět vytvořená dlouholetými chovately, zde tedy plemene Pomeranian. Jedná se o značku Starfire's: https://www.mujpsidum.cz/starfire-s-canine-care-line/

Tuto kosmetiku používáme také především u plemene pomeranian, ale naopak některé řady, se nám vůbec neosvědčily pro použití jemné srsti papillonů. Plemena papillon a pomeranian, mají jiné nároky na údržbu srsti a strukturu kůže, proto je vhodné je alespoň 1x za měsíc okoupat v kvalitní kosmetice. Koupání na výstavu zahrnuje určitou "procedůru", proto opravdu nebude dostačující použít jeden šampon a jeden kondicionér, abyste měli doslova hotovo. O přípravě na výstavu se budeme věnovat zase v něktém dalším článku. 

Dále je potřeba počítat u borderek a pomeranianů s vyčesáváním podsady během aktivního línání. Nikdy jsem tomu nevěřila, ale po vyzkoušení různých typů hřebenů a kartáčů, mohu opět vřele doporučit investici do kvalitních kartáčů od značky Starfire's: https://www.mujpsidum.cz/kartace--hrebeny/ Pro papillonky je velmi dostačující kartáč od Fraser Essentials, je jemnější k jejich kůži a srsti, která je bez podsady: https://www.mujpsidum.cz/kartace--hrebeny--kridy/fraser-essentials-pin-brush-lightweight/ Ano, klidně s ním vyčešete i pomeraniana i borderku, jen se s tím více nadřete, kvůli jemnosti a lehkosti tohoto kartáče. Pro všechna tři plemena je vhodné mít také klasický celokovový, nejlépe dvojitý hřeben, pro zachycení posledních žmolků na srsti, případně si s ním vypomůžete také pro vyčesávání horších míst podsady: https://www.mujpsidum.cz/kartace-hrebeny/ 

Pro běžné česání si můžet do začátku pořídit klasický kartáč například od Buster, se kterým základy česání zvládnete bez problémů: https://www.mujpsidum.cz/vyhledavani/?string=samo%C4%8Dist%C3%ADc%C3%AD+buster Pro borderky zvolte velikost L, pro pomeraniany velikost S, případně M. Není však nejvhodnější pro česání srsti papillonků, jelikož je můžete rychle nehezky poškrábat po kůži, a tím i znepříjemnit návyk na česání.

Okolí očí a uší běžně není potřeba čistit. Většinou na toto mohou trpět malá plemena, která jsou níže u země, kvůli prašnosti. Pokud pejskům tečou z očí "jen slzy", můžete omývat borovou vodou nebo vodičkou k tomu učenou. V případě, že psovi začne bělmo červenat, vytékat žluto-zelený hnis, musíte jed na veterinu pro kapičky, či mast k vyléčení. 

Co se týká čištění uší, tak jsme zastánci zbytečně do uší jakkoliv zasahovat. Borderka, papillon ani pomeranian nejsou plemena, která by byla běžně náchylná k těmto chronickým problémům. Někdy se stane, že pejsek dostane do ucha zánět a je potřeba jej vyléčit. Pro běžné vyčištění můžete použít například tento roztok https://www.mujpsidum.cz/specialni-kosmetika/skinmed-otic-60ml/ a následně podat veterinární přípravek, který zánět hojí. Prvotní známky, že se tvoří zánět ucha? Pejsek se může v uchu často drbat, ucho začiná lehce smrdět, začíná růžovět až červenat, začínají se objevovat mázky po celém uchu, nejen uvnitř. Pokud je zánět už dosti rozjetý, pejsek může poklepávat hlavou na postiženou stranu ucha a když ucho v boltci jakoby zmáčknete, uslyšíte "čvachtnutí". To už je přímo na veterinu, kdy jen vodička doma nepomůže. 

Stříhání drápků je také častý dotaz na nás, jako chovatele. Doposud jsme v životě borderkám nestříhali drápy, nebylo to potřeba. Zdravé štěně a dospělý zdravý pes bude běhat a chodit po trávě i betonu a drápky si dostatečně obrousí sám. Výjimkou mohou být starší psi senioři, či nemocní psi, kdy již nevydají dostatek pohybu, aby si drápky obrousili pohybem sami. U pomeranianů s papillonů, z naší zkušenosti opět máme psy, kteří nejsou moc v pohybu a drápky jim musíme zastřihávat a pak jsou takoví čerti :), kteří vydají dost pohybu, že se opět nemusíme o drápky vůbec starat. Můžete použít pro zastřižení kleště gilotinu nebo my používáme klasické manikůrní kleštičky pro lidi. 

Zuby pejskům vůbec nečistíme kartáčky. Opět malá plemena trpí na tvorbu zubního plaku a kamene bohužel častěji, než borderky. Doporučení je přidávat do jídla kelpu: https://www.mujpsidum.cz/canvit-barf/canvit-barf-kelp-60g/, která se bude starat, aby byl plak na zubech měkčí, a tím pádem si jej mohl pejsek při kousání sundat dolů. Je ovšem potřeba, aby pejsek rád kousal třeba klacíky, tvrdé pamlsky, či kosti k tomu určené na okusování. U pejsků, kteří kousat nechtějí je to horší a je potřeba chodit k veterináři na důkladné vyčištění od zubného kamene, a tím ulevit také zánětu dásní, který s sebou může způsobovat další nemoci v pozdějším věku. Existují také zubní gely například od Platinum: https://www.mujpsidum.cz/zubni-pece/, ale opět platí, že se musí aplikovat pravidelně a pejsek musí kousat. 

8. Antiparazitika, jak nejlépe ochránit svého pejska?

Na trhu je množství dostupných preparátů, které slibují ochranu Vašeho pejska, před klíšťaty, či blechami. Lidi, nic není 100%! 

Každý pes má jinak "chutnou krev". Ano, zní to blbě, ale je to tak. Máme pejsky, kteří mají pravidelně klíště v době, kdy je jejich největší návál, a to na jaře, popřípadě na podzim. Stejně tak máme psy, u kterých jsme v životě nenašli jediné klíště.

Dnešní dostupnost trhu nabízí celou řadu repelentů, pipet, obojků, sprejů, či dokonce tabletek. Přiznám se, že nejsme zastánci žádné nutné chemie. Radu, dejte mu tabletku a budete mít klid, od nás tedy nečekejte. Tabletku, jsme byli nuceni dát psům pouze 1x v životě, a to když se nám zablešili po přestěhování a těch odolných potvor blech se nedalo nijak zbavit. Použili jsme tabletku NextGuard. Ještě druhý rok po tomto podání, když pes chytil klíště, tak se zakouslo a okamžitě uhnilo a odpadlo. Věřili byste tomu? Dva roky, tabletka byla v krevním oběhu psa! Teď si zjistěte, jak často je doporučeno tabletky používat, pro ochranu Vašich pejsků a mnozí je nadšeně stále podávají. Nebudu jmenovat, kdo z chovatelů v našem blízkém okolí podával tabletky Bravecto, tolik let po sobě, že jeho feny začaly mít problémy s plodností. Buď vůbec nezabřezly nebo laskavě porodili nízký počet štěňat. Tabletky mohou způsobovat různé zdravotní komplikace až po záchvaty epilepsie aj. Je tedy na každém majiteli, jakou cestu pro svého psa zvolí. Vím, že mnoho majitelů psů je s tablety spokojeno. Klíště mnohdy ani nezaznamenají, ono se zakousne a ihned odpadne. Takže jste nadšení, jak tabetka funguje a Váš miláček je bez klíšťat! Hurááá!

Další možností ochrany jsou pipety. Jsou to kapičky, které se kápnou psovi za krk, mezi lopadly a u větších plemen ještě ke kořeni ocasu. Problém pipety je, že nevydrží dlouho a opět musíte často aplikaci podávat. Pokud pejsky koupete na výstavy, či chodíte plavat v letních dnech k vodě, mnoho toho vymyjete a jen malá část zůstane v kůži psa. Některé pipety nemusí sednout a pejsek se začne drbat, či se mu mohou udělat fleky na kůži.

Za nás osobně, když už, tak je nejlepší používat obojek, pokud je to možné, tak na přírodní bázi. Před procházkou, a to především v náporovém období jaro a podzim, je vhodné před procházkou nastříkat psa ještě repelentním sprejem, opět na přírodní bázi, bez pesticidů, klidně i doma vyrobeným repelentem. https://www.mujpsidum.cz/antiparazitika-repelenty/ Dále je vhodné přidávat do krmení také přírodní česnekové tabletky, česnekové bonbóny z ovčíku tuku Natureca, či pivovarské kvasnice. Pro štěňátka je vhodné používat pouze sprej a až podrostou, dodat případně pipetu, či obojek.

Někomu se může hodit také hřeben na blechy, pomocí kterého můžete po návratu z procházky nalézt menší klíšťata, než se zapijí do Vašeho psa.

https://www.mujpsidum.cz/kartace-hrebeny/hreben-na-blechy-s-drzadlem-cvet/

https://www.mujpsidum.cz/kartace-hrebeny/hreben-na-blechy-ctvet/

https://www.mujpsidum.cz/kartace-hrebeny/hreben-na-blechy-pro-psy-zolux/

9. Pamlsky, zdravá odměna pro radost, či zábavu.

Kdo by nechtěl svého pejska odměňovat zdravým pamlskem? Pamlsky můžeme vybírat v různých tvarech, velikostech, podle potřeby a jejich funkčnosti. Prosím, NIKDY nekupujte svému pejskovi sebe hezčí barevnou kostičku, botičku, srdíčko, či jiný barevný tvar něčeho, čemu se ve zverimexech říká pamlsek!! Stejně tak běžné buvolí kostičky, které jsou plné chemie a lepidel, jsou nevhodné pro používání. Pozor dávejte také při čtení zadní strany obalu u sušeného masa, kde se často vyskytují glyceriny a sorbitoly, opět nevhodné. 

Většinou menší, měkčí, či dobře lámající se pamlsky používáme pro výcvik, jako rychlou odměnu: https://www.mujpsidum.cz/funkcni-pro-vycvik/

Pokud chceme, aby se pejsek nějakou chvíli zabavil sám, pořizujeme přírodně sušené a tvrdé pamlsky (hrtany, uši, rypáčky, penisy, vazovice, kůže, kopýtka, spárky, kolagenové tyčinky apod.) : https://www.mujpsidum.cz/susene-vnitrnosti-zabava/ 

Ostatní pamlsky, používáme také při odměňování, ale třeba pro zakončení cvičení, jako velkou radostnou pochvalu. Jsou to další pamlsky v kategorií pamlsků na našem eshopu: https://www.mujpsidum.cz/pamlsky/ Vždy upozorňuji, že v našem eshopu máme pouze věci, které máme sosbně v našem chovů pejsků vyzkoušené a sami je používáme. Nenabízíme, to, co se nám neosvědčilo!

10. Hračky, jsou pro společnou zábavu, ale také mohou být vhodné pro rozvoj mozku.

Kdo si hraje, nezlobí! Určitě se těšíte na zábavu se svým novým štěněcím přírůstkem. Štěněti pořizujte opět hračky dle velikosti plemene, ale mějte na paměti, že se rádo také "pere" s velikostí hračky, takže ne vždy bude chtít malé plemeno pouze malé hračky, ale bude mít rádo i ty větší, které pro něj budou výzvou. Štěňata většinou milují plyšové a pískací hračky, ovšem jak které jim dlouho vydrží. Dále jsou pak vhodné přetahovací hračky, lana, kožešinky, či kruhy a pullery. Pro vývoj mozku lze na dnešním trhu zakoupit také čichací dečky, či jiné interaktivní hračky - hlavolamy, kde psi vyhledají dobroty. https://www.mujpsidum.cz/hracky-a-zabava/

Během růstu štěněte budete mít určitě značnou spotřebu hraček a pamlsků, ale mnoho z nich si můžete vytvořit také doma osobně, či vymyslet různé hry pro společný čas se štěňátkem. Téměř každé štěně bude nejraději zkoumat na kousání boty, nábytek, elektrické kabely, odpadkový koš, venku jej zaujmou klacíky a někoho i kamínky, či kůra, mech, tráva, hlína. Jednoduše řečeno, bude chtít všechno, co bude zakázané. 

Toto je praktický základ, se kterým si vystačíte. Na trhu existuje řada vymožeností, které lze pro štěně pořídit, ale nejsou jeho nutností.

Pokud něco budete potřebovat a nebudete si vědět rady, určitě se na nás také můžete obrátit. Rádi Vám pomůžeme s výběrem.  

Pak už zbývá jen popřát pevné nervy a čas na výchovu štěněte. :)

Hodně štěstí, radosti a úspěchu pro Váš nový psí život!